Kam vajadzētu būt pirmās palīdzības komplektā?

Kam ir jābūt pirmās palīdzības somā

Strādājot gan ar jauniešu, gan ar pieaugušo sporta komandām, svarīga ir medicīnas soma un tās sastāvs. Fizioterapeits sporta komandās bieži vien pilda gan fizioterapeita, gan arī ‘’daktera’’ lomu. Ar komandām līdz bieži vien ir jādodas arī uz spēlēm un tur bez medicīnas somas neiztikt. Medicīnas soma ir vissvarīgākā lieta, kas ir jāsagatavo, cerībā, ka to nevajadzēs izmantot. Šajā bloga rakstā Mēs padalīsimies ar Mūsu pieredzi un ieteikumiem par to, kam tad ir jābūt medicīnas somā. Šis bloga raksts ir paredzēts tikai kā ieteikums, un iespējams, Jūsu medicīnas somas sastāvs ir jāpielāgo konkrētā sporta veida vajadzībām.

Medicīnas somā nepārprotami ir jābūt pirmās palīdzības aptieciņai, lai varētu ārstēt visbiežāk sastopamās sporta traumas. Medicīnas somas saturam ir arī jāatbilst konkrētajam sporta veidam, jo tipiski iegūtās traumas katrā sportā atšķiras. Piemēram, futbolā bieži gadās krist un nobrāzt ceļus, pamežģīt un sastiept potītes. Savukārt riteņbraucēju komandā var saskarties ar tūlznu problēmām un pārslogotiem, savilktiem muskuļiem. Tādēļ medicīnas somas komplektācijai ir jāatbilst sporta veida prasībām.

Būtībā medicīnas somas saturam ir jābūt tādam, lai varētu veiksmīgi ārstēt jebkādu radušos problēmu, jeb ir jābūt gatavam itin visam.

Faktori, ko ir svarīgi ņemt vērā, medicīnas somas komplektācijā:

  • Sporta veids – Kā jau Mēs minējām ievadā, medicīnas somas saturam ir jāatbilst konkrētajam sporta veidam. Tādēļ ir svarīgi izprast sporta veida nianses un tipiskās traumas, lai varētu vislabāk sagatavoties jebkuram iespējamajam scenārijam.
  • Lokācijai – ir jāizsver vai sporta sacensības notiek ārā vai iekštelpās. Sacensībām notiekot ārā ir jāpadomā arī par laikapstākļiem un gaisa temperatūru. Lokācijai ir svarīgi arī pievērst uzmanību, lai saprastu cik tuvu un cik pieejama ir palīdzība, piemēram, no Neatliekamā medicīniskā palīdzība. Ja Jūs dodaties uz turnīru ārzemēs, tad medicīnas somai ir jābūt maksimāli nokomplektētai.

4 produkti, kuriem noderēs katrā sporta komandas medicīnas somā:

Medicīnas somas saturs var būt diez gan plašs, kas ir atkarīgs gan no gaidītā sporta pasākuma, gan no komandas finansiālā budžeta. Neiedziļinoties plaši medikamentu sarakstā, Mēs vēlamies akcentēt 4 produktus, kas pavisam noteikti iederēsies jebkurā medicīnas somā.

1.Aukstuma aerosols – šis produkts ir īpašs ar to, ka tas piedāvā ātru, momentālu aukstuma un pretsāpju iedarbību. Aukstuma aerosols ir uzreiz gatavs lietošanai, tas nav jāsasaldē, kā aukstuma gēla pakas un tas nezaudē atvēsinošo efektu. Tā ir lieliska alternatīva, ja Jums nav pieejama ledus kaste ar ledu. Aukstuma aerosolu var lietot uzreiz pēc traumas, jo tas var palīdzēt mazināt sāpes un tūskas veidošanos. Aukstuma aerosola, iespējams, nav tik iedarbīgs, kā aukstuma gēla paka vai ledus. Tas noteikti nesniedz tik ‘’dziļu’’ atvēsinošo efektu. Bet toties tas ir vienmēr pieejams un gatavs lietošanai. Aukstuma aerosolu nedrīkst lietot uz mīksto audu bojājumu vietas – griezumiem, skrāpējumiem, vai asiņošanas.

Aukstuma aerosols

2. Sildošs masāžas krēms – kas palīdz iesildīt muskuļus pirms sportiskajām aktivitātēm. Ir zinātniski pierādīts, ka piemēram, futbola spēlēs laikā vairums bez-kontakta traumu rodas pašā spēles sākumā vai arī beigās. Tam ir divi pretēji iemesli – nepietiekama iesildīšanās un pārslodze. Sildošs masāžas krēms palīdz novērst pirmo – nepietiekamu iesildīšanos. Protams, nekas nevar aizstāt tradicionālo iesildīšanos pirms sportiskajām aktivitātēm. Tomēr sildošs masāžas krēms var lieti noderēt un palīdzēt vēl efektīvāk iesildīt muskuļus. Parasti to izmanto, lai iesildītu un izmasētu kādu konkrētu ķermeņa daļu. Piemēram, kur iepriekš ir justs diskomforts, ir bijis sastiepums vai kāda trauma. Siltumam piemīt labi zināmais efekts – mīksto audu elastības veicināšanā. Elastīgi, mobili mīkstie audi ir pakļauti mazākam traumu riskam. Tādēļ sildošs masāžas krēms noteikti būs viena no pieprasītākajām lietām medicīnas somas saturā.

3. Sporta teipi – pie sporta teipiem Mēs pieskaitīsim pašus sporta teipus, apakšteipus, kā arī elastīgos teipus. Sporta teipi parasti ir neelastīgi, kokvilnas materiāla teipi, ko izmanto pie locītavu teipošanas, lai locītavas dotu papildus stabilitāti un atbalstu. Ar sporta teipiem parasti teipo potītes, plaukstas un pirkstu locītavas. Sporta teipošana gan prasa iemaņas un to ir jāprot pareizi veikt, lai sasniegtu vēlamo efektu. Sporta teipošana ir ļoti efektīva traumu profilaksē. Piemēram, pēc potītes sastiepuma, to var kādu laiku teipot, lai mazinātu risku no atkārtota mežģījuma vai sastiepuma.

Apakšteipi ir veidoti no viegla un elastīga putu materiāla, ko parasti liek zem baltajiem teipiem, lai veicinātu teipošanas tehnikas komfortu un mazinātu tūlznu un berzēšanos. Apakšteipiem gan sportā atrod arī citus pielietojumus, piemēram, tos mēdz likt virs tulznām vai izmantot, kā fiksācijas materiālu plāksteriem un pārsējiem. Apakšteipi ir visai ekonomisks un universāls produkts.

Savukārt, elastīgie sporta teipi, jeb elastīgās saites lieti noder pēc sporta traumām, sasitumiem, tūskas veidošanās, utt. Elastīgos teipus var izmantot, lai radītu kompresijas efektu, kas ir viens no pirmās palīdzības pamatprincipiem (R.I.C.E princips – Rest, Ice, Compression, Elevation). Elastīgos sporta teipus, līdzīgi kā parastos neelastīgos teipus, var arī izmantot pie sporta teipošanas. Šī metode sniegs mazāk stabilitātes, tomēr pēc sajūtām var justies ērtāka. Ja sportists nevēlas, lai piemēram, potīte būtu stingri noteipota, tad lieliska alternatīva to paveikt ir ar elastīgo sporta teipu. Pietam, elastīgos sporta teipus var izmantot pārsēju fiksācijai. Piemēram, futbola spēlēs mēdz tikt pārsistas uzacis. Elastīgais sporta teips šajā gadījumā lieliski palīdzēs nostiprināt vates vai marles gabalu pie asiņojošās brūces, lai apstādinātu asiņošanu un novērstu infekcijas iekļūšanu brūcē. Protams, to vispirms ir nepieciešams apstrādāt ar brūču dezinfekcijas līdzekli.

Cramer sporta medicīnas preces
Cramer sporta teipi

4. Folija sega – noderēs ne tikai sporta pasākumos, bet arī dažādos pārgājienos. Folija sega var būt patiešām īsts ‘’life-saver’’ dažādos dzīves apstākļos. Folija segu ir ieteicams ņemt līdz dodoties pārgājienos. Folija sega ir efektīva hipotermijas profilakses metode, jo folija sega palīdz ķermenim saglabāt savu ķermeņa siltumu, atstarojot to atpakaļ pret ķermeni. Ja sporta pasākums notiek vēsā, lietainā laikā – folija sega var lieti noderēt saglabāt ķermeņa siltumu. It īpaši, ja sportists gūst kādu traumu un paliek guļus stāvoklī uz zemes, ir ne tikai jāizsauc Neatliekamā medicīniskā palīdzība, bet arī jāpārliecinās, ka tiek novērsta hipotermijas iespēja.

Folija sega
Folija sega

Ieteicamie produkti ikvienai pirmās palīdzības somai

Populāra prece

Sporta medicīna

Folija sega

2,50 
Izdevīgi
Nav noliktavā

Ārstnieciskie gēli un smēres

Sixtus Start cream sildošais krēms (100ml)

Original price was: 15,90 €.Current price is: 14,90 €.
Izdevīgi
Nav noliktavā

Ārstnieciskie gēli un smēres

Sixtus Start cream sildošais krēms (100ml)

Original price was: 15,90 €.Current price is: 14,90 €.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *