Kā ārstēt potītes sastiepumus?

Potītes ortozes

Potītes sastiepumi ir viena no visbiežāk sastopamajām traumām sportā. Īpaši bieži potītes sastiepumi rodas dinamiskos sporta veidos, kur ir kustību virzienu maiņas, lēcieni, izklupieni utt. Potītes sastiepumi bieži gadās komandu sporta veidos, piemēram, futbolā, volejbolā un basketbolā. Tomēr potīti var sastiept arī visos citos sporta veidos un pat pie ikdienas lietām, piemēram, nolaižoties uz nelīdzenas virsmas vai nedaudz pazaudējot līdzsvaru.

Kas ir potītes sastiepums?

Potītes sastiepums apzīmē traumu, kad viena vai vairākas potītes saites ir pastieptas, vai ir daļēji vai pilnībā plēstas. Pietam potītes saišu sastiepums var rasties abās potītes pusēs, iesaistot mediālās vai laterālās potītes saites. Visbiežāk (līdz 85% gadījumos) tiek traumētas laterālās potītes saites pēdas inversijas kustības. Potītes saites aizsargā un stabilizē potītes locītavu. Ja potītes saites ir pastieptas vai sliktākajā gadījumā pat plēstas, potīte zaudē savu stabilitāti.

Balstoties uz fizioterapeita darba pieredzi basketbolā, volejbolā un futbolā – var pat teikt, ka potītes sastiepums ir TOP 3 no visbiežāk sastopamajām sporta traumām. Pietam, slikta rehabilitācija pēc sākotnējās traumas būtiski palielina atkārtotas traumas iespēju. Tāpēc ļoti bieži gadās ārstēt potīšu sastiepumus atkārtoti.

Potītes ortozes

*Potītes sastiepuma mehānisms

Kā saprast cik nopietns ir potītes sastiepums?

Apzinoties traumas nopietnību, Jūs vieglāk varēsiet saprast cik ilgā laikā tā sadzīs un kad Jūs varēsiet atgriezties pie sportiskajām aktivitātēm. Potītes sastiepumus var dalīt 3 kategorijās:

  • pakāpes sastiepums rada nelielas sāpes un pietūkumu, tomēr potīte nav zaudējusi stabilitāti. Pie pirmās pakāpes sastiepumiem atveseļošanās var būt no 1-14 dienām.
  • pakāpes sastiepums rada vidējas sāpes un pietūkumu, tomēr var just, ka potītei ir mazāk stabilitātes un tā var sāpēt pie dažādām dinamiskām kustībās. Parasti sāpes rodas pie iešanas, lekšanas vai skriešanas. Pie otrās pakāpes sastiepumiem atveseļošanās var ilgt līdz 1 mēnesim.
  • pakāpes sastiepums rada lielas sāpes, pietūkumu, var parādīties hematoma un traumētā vieta var būt jūtīga uz pieskārienu. Potītei ir būtiski samazinājusies stabilitāte, rodās sāpes pie iešanas, lekšanas un skriešanas. Var būt pat sāpes pie traumētās kājas slogošanas. Šādos gadījumos rehabilitācija var prasīt līdz 3 mēnešiem.

Kā ārstēt potītes sastiepumus?

Pie 1. pakāpes sastiepumiem potītes sastiepums var atrisināties pats no sevis, ko līdz pāriet sāpes un pietūkums. Pie akūtām traumām var vienmēr pieturēties pie R.I.C.E principa (Rest, ice, compression, elevation). Tomēr pie nopietnākām traumām obligāta ir rehabilitācija un fizioterapija. Sliktākos gadījumos var būt pat nepieciešama operācija. Jebkurā gadījumā arī pēc operācijām nepieciešama ir fizioterapija un potītes saišu pakāpeniska nostiprināšana līdz tās ir pietiekami spēcīgas, lai varētu atgriezties sportā.

Kad Jūs atgriežaties pie sportiskajām aktivitātēm, papildus fizioterapijai un rehabilitācijai, potīti var teipot ar sporta teipiem, lai dotu tai papildus atbalstu un stabilitāti. Lielisks variants ir arī potītes ortozes!

Potītes ortozes sākotnēji tika radītas, lai imobilizētu un aizsargātu potīti pēc traumas. Tomēr tās var izmantot ne tikai rehabilitācijas gadījumos, bet arī pie traumu prevencijas – jeb, lai samazinātu un izvairītos no traumu riska.

Sporta teipošana - priekš traumu prevencijas

*Potītes teipošanas ar sporta teipu

Potītes ortozes

*Potītes ortozes

Lieliskās Active Ankle potītes ortozes!

Amerikāņu zīmols Active Ankle specializējas uz potītes ortozēm, ko izmanto dažādu vecumu amatieru un profesionālie sportisti. Ir zinātniski pierādīts, ka potītes ortozes palīdz mazināt traumu risku. Tomēr sportā ir svarīga ne tikai laba potītes stabilitāte, bet arī kustību brīvība, jeb funkcionāla potītes mobilitāte. Katrā sporta veidā ir savas vajadzības, tādēļ potītes ortozi ir rūpīgi jāizvēlas un jāatrod zelta vidusceļš starp stabilitāti (aizsardzību) un mobilitāti (funkciju). Tieši tādēļ Active Ankle zīmols piedāvā dažāda veida ortozes, katra sportista vajadzībām: stingras potītes ortozes, šņorējamas potītes ortozes, kā arī potītes bandāžas.

Ieteicamie produkti

Ortozes un kompresijas apģērbs

Active Ankle® AS1 PRO™ (potītes ortoze)

47,00 
Nav noliktavā

Ortozes un kompresijas apģērbs

Active Ankle® T2™ (potītes ortoze)

69,00 

Ortozes un kompresijas apģērbs

Bambusa kokogļu un germānija potītes ortoze

38,60 

Ortozes un kompresijas apģērbs

Cramer Potītes atbalsta ortoze

19,90 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *