Kas ir jāzina, lai sportotu vēsajā laikā

Kas ir jāzina, lai sportotu vēsajā laikā

Ne visiem iet pie sirds sportošana aukstā un slapjā laikā, kā tas ir tagad aukstajos ziemas mēnešos. Tomēr laikapstākļiem nevajadzētu ierobežot fizisko aktivitāšu daudzumu. Pietiekams fizisko aktivitāšu daudzums ir svarīgs visos gadalaikos. Var vienmēr atrast dažādas alternatīvas sportiskajām aktivitātēm ārā, piemēram, ziemas mēnešos var pāriet uz trenēšanos sporta zālē, peldēšana baseinā. Tomēr daudziem arī ziemas aukstajos mēnešos paliek aktuāls sports ārā – skriešana, nūjošana, riteņbraukšana, slidošana un slēpošanas. Šajā bloga rakstā apspriedīsim dažādus padomus un svarīgas lietas, kuras ir jāpārdomā, ja plānojiet nodarboties ar sportu ārā ziemas vēsajos laikapstākļos.

Sportošana aukstā laikā ne tikai palīdz nodedzināt liekās kalorijas un taukus, bet arī var būt effektīva metode kā uzņemt D vitamīnu ziemas saulainajās dienās. Sportiskās aktivitātes ziemā var palīdzēt uzlabot imūnsistēmu, tādējādi palīdzēt cīņā ar gripu un vīrusiem.

Auksts laiks, lietus, sniegs, ledus, vējš – tas viss var aizbiedēt sportot gribētājus. Tomēr sportošanai ziemas vēsajos mēnešos var sagatavoties, pieejot šai lietai mērķtiecīgi un stratēģiski. Sportošana ir ļoti droša aktivitāte, pat aukstajā laikā. Pirms Jūs dodaties ārā aizvadīt treniņu, ir svarīgi pārbaudīt laika prognozi un galvenais – pareizi saģērbties, vilkt siltu cepuri un cimdus, censties atstāt pēc iespējas mazāk neapsegtas ādas kārtas, jo caur to izvadās siltums.

Dodoties sportot ārā ir svarīgi palikt sausam un siltam, ko var veicināt ar atbilstoša apģērba palīdzību. Neliela sagatavošanās priekš ziemas sporta priekiem var palīdzēt izvairīties no aukstuma izraisītām nelabvēlīgām sekām – hipotermijas un apsaldēšanās.

Atbilstošs apģērbs ir pati svarīgākā stratēģija, lai sportotu vēsajā laikā.

Īpaša uzmanība ir jāpievērš apģērbam, lait as būtu piemērots konkrētajiem laikapstākļiem. Ieteicams ir ģērbties vairākos slāņos, nevis tikai vienā biezā slānī. Tas ļauj jebkurā laikā novilkt virsējo drēbju slāni, ja Jums kļūst pārāk silts, tādējādi samazinot svīšanu. Ja kļūst aukstāk, Jūs vienmēr varam uzvilkt atpakaļ šo drēbju slāni. Izvēlētajam apģērbam jābūt izgatavotam no piemērota materiāla, kas nesamirkst un palīdz uzglabāt siltumu – piemēram, vilnas, sintētiska flīsa materiāla, polipropilēna, utt. Kokvilnas apģērbi nav ieteicami, jo tie uzsūc sviedrus un slapjumu no lietus un sniega.

Lietus un sniega laikā ir ieteicams vilkt ūdensnecaurlaidīgu apģērbu, kas arī aizsargā no vēja ietekmes. Rekomendētie materiāli ir nilons un Gore-Tex. Pie ļoti zemām temperatūrām ir ieteicams arī aizsargāt seju, galvu, rokas, lai siltums neizvadītos caur ādu. Jāparūpējas, lai arī kājas būtu siltas.

Kokvilnas materiāls nav ieteicams, jo tas uzņem mitrumu no svīšanas un lietus, kas liks Jums justies auksti, kā arī mitrs apģērbs piedos papildus smagumu. Pirmajā kārtā ir svarīgi vilkt materiālu, kas vilks mitrumu prom no ādas slāņa. Te lieti noderēs dažādi elpojoši sintētiskie materiāli. Nākamajā līmenī ir noderīgi vilkt siltu flīsa materiāla apģērbu. Virsējā kārtā ir ieteicams vilkt ūdensnecaurlaidīgu apģērba kārtu

Svarīgi ir arī nesaģērbties pārāk silti vienā biezā slānī. Jo sportošanas laikā ķermenis pats radīs siltumu. Ja būs pārāk karsts – palielināsies svīšana, kas paātrinās siltuma izvadīšanos. Tas ir viens no sliktākajiem variantiem pēc treniņa beigām – var sākties strauja ķermeņa atdzišana.

Svarīgi ir no aukstuma aizsargāt galvu, rokas, pēdas, ausis, un seju.

Aukstos laikapstākļos asinsrite uz perifērijām samazinās un tiek koncentrēta tuvāk ķermeņa serdei.

Tādēļ ir jāaizsargā rokas, kājas, un galva no aukstuma. Piemēram, uz rokām vispirms var vilkt elpojošu cimdu kārtu, tad biezākus vilnas vai flīsa materiāla cimdus. Apavus ir ieteicams vilkt par izmēru lielākus, lai tajos ietilptu arī biezākas termālās zeķes.

Kādas ir hipotermijas pazīmes?

Hipotermija apzīmē stāvokli, ka ķermeņa serdes temperatūra ir nokritusies zemāk par 35 grādiem pēc celsija. Hipotermijas stāvoklis rodas, ja ķermenis nespēj radīt pietiekami siltuma. Hipotermijas stāvoklis var radīt letālas sekas, tādēļ ir svarīgi zināt hipotermijas pazīmes:

  • Koordinācijas trūkums
  • Apjukuma stāvoklis
  • Runas izmaiņas
  • Aukstas ekstremitātes
  • Drebināšanās
  • Palielināta miegainība

Pie smagas hipotermijas drebināšanās var pārstāties, samazinās asinsspiediens un palielinās sirdsdarbība, ir vērojams muskuļu stīvums, nogurums un apziņas traucējumi.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *