Kinezioloģiskie teipi – kas tie ir?

Kā radās kinezioloģiskais teips?

  Kinezioloģiskie teipi parādījās 70. gadu sākumā, kad tos pirmo reizi izstrādāja japāņu manuālais terapeits Dr. Kenzo Kase, meklējot alternatīvu metodi sporta teipošanai. Viņš atklāja, ka tradicionālās sporta teipošanas metodes nodrošināja nepieciešamo locītavu un muskuļu atbalstu, tomēr šīs metodes tajā pašā laikā samazināja kustību brīvību, jeb locītavu mobilitāti, kas bieži vien pasliktināja sportisko sniegumu. Bija nepieciešama efektīva alternatīva. Tā radās pirmais kinezioloģiskais teips, kura mērķis bija dot atbalstu muskuļiem un locītavām, neierobežojot kustību brīvību. Ar kinezioloģiskā teipa izveidi Dr. Kenzo Kase arī cerēja ieviest teipošanas tehniku priekš limfātiskās sistēmas. Savu slavu kinezioloģiskā teipošanas metode ieraudzīja 1988. gada Seulas olimpiskajās spēlēs un kopš tā laika šīs metodes popularitāte ir tikai augusi. Arvien biežāk un vairāk sportistu sāka izmantot kinezioloģisko teipošanu, tomēr šī slava nāca pakāpeniski. Liels izrāviens kinezioloģiskajā teipošanā bija 2008. gada Pekinas olimpiskās spēles, kad visas pasaules uzmanību pievērsa amerikāņu pludmales volejbola zvaigzne Kerija Volša Dženingsa (Kerri Walsh Jennings), kad viņa devās uz laukuma, valkājot teipu uz sava labā pleca – melnā un rozā krāsā.

Volša Dženingsa tajā laikā atveseļojās pēc rotatoru manžetes operācijas, un kinezioloģiskais teips bija redzams uz viņas pleca viscaur sacensībām līdz pat zelta medaļas izcīnīšanai. Tā kinezioloģiskā teipošana ieguva līdz tam laikam vislielāko ievērību. 

Kopš tā laika amerikāņu sportiste kļuva par zīmola KT Tape reklāmas seju.

Avots: The New York Times.

Nav zināms, cik lielā mērā tieši pats teips palīdzēja Volšai Dženingsai, jo arī bez teipošanas pludmales volejboliste ar savu komandas biedri Mistiju Meju Teonoru tika uzskatītas par vienām no galvenajām favorītēm. To arī pierāda 2004.g., 2008.g. un 2012.g. zelta medaļas vasaras olimpiskajās spēlēs. Tomēr tas izraisīja milzīgu ažiotāžu un interesi par kinezioloģiskajiem teipiem.

Kopš tā laika amerikāņu sportiste kļuva par zīmola KT Tape reklāmas seju.

Līdzīgs stāsts pēc pāris gadiem arī notika ar vakuma bankām, kad 2016. gada vasaras olimpiskajās spēlēs Riodežaneiro slavenais amerikāņu peldētājs Maikls Felpss bija redzams ar tumši purpursarkaniem rinķiem uz muguras un labā pleca. Šie riņķi bija no vakuma banku terapijas. Maikls Felpss Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs izcīnīja 5 zelta medaļas un piesaistīja visas pasaules uzmanību vakuma banku terapijai. Abiem šiem stāstiem – gan par kinezioloģisko teipu, gan par vakuma bankām var vilkt paralēles un veidot diskusijas par to, vai tiešām šīs terapijas palīdzēja sportistiem iegūt godalgotās vietas. Viens gan ir skaidrs – vēl labāku produkta reklāmu nevar iedomāties.

Vakuma bankas

Izcīnot zelta medaļu, peldētāja Maikla Felpsa plecu un muguru rotāji tumši purpursarkani apļi no vakuma bankām.

Avots: The New York Times.

Kas ir kinezioloģiskais teips?

Agrākos laikos pie muskuļu un locītavu traumām izmantoja ģipsi vai līdzīgus stingrus pārsējus. Tad radās neelastīgais sporta teips, ar kura palīdzību var sniegt vajadzīgo atbalstu traumētajām struktūrām, pārāk neierobežojot mobilitāti. Sporta teipi vēl joprojām tiek izmantoti un ir neatņemama sastāvdaļa sportā un fizioterapijā. Ar ko tad atšķiras kinezioloģiskais teips?  

Kinezioloģiskais teips izturības, svara un elastības ziņā ir veidots pēc cilvēka ādas parauga. Šī otrā “pozitīvā āda’’ stimulē sensoro informāciju. Saskaņā ar kinezioloģiskās teipošanas teoriju, šī metode palīdz ķermenim uzlabot muskuļu spēku, limfas plūsmu, asins cirkulāciju un citus procesus. Pateicoties materiāla īpašībām un pareizai uzklāšanas tehnikai, teipu gandrīz nevar sajust pie ikdienas aktivitātēm. Visas ikdienas aktivitātes, piemēram, darbu, sportu un atpūtu, var veikt gandrīz bez jebkādiem ierobežojumiem, izmantojot kinezioloģisko teipu. Pateicoties kinezioloģisko teipu ūdeni atgrūdošajam materiālam, bez problēmām ir iespējama arī mazgāšanās dušā, vannošanās, peldēšanās vai saunas apmeklējums.

Tipiski kinezioloģiskais teips atbilst šim aprakstam:

  • Ražots no 100% kokvilnas materiāla un nesatur lateksu.
  • Elastība līdz 30-40%.
  • Teips tiek uzklāts uz papīra ar 10% izstiepumu.
  • Medicīniska, karstumjutīga akrila līme – kuru var aktivizēt ar berzes efektu.
  • Ļauj ādai elpot.
  • Biezums un svars aptuveni atbilst ādas biezumam un svaram.
  • Viegls un ērts.
  • Ļauj veikt pilnu kustību diapazonu un neierobežo kustības, kā tas ir pie sporta teipošanas. 
  • Parasti ir iegādājams 5cm x 5m rullī, bet izmēri mēdz atšķirties. Ir pieejamas arī iepriekš sagrieztas teipa loksnes, kā arī lielie ruļļi.

Kādām problēmām izmanto kinezioloģisko teipošanu?

Kinezioloģiskās teipošanas mērķis ir veicināt atlabšanu pēc sporta traumām, dodot atbalstu pie funkcionālām kustībām, nevis ierobežojot ķermeņa daļu mobilitāti, kā tas ir pie sporta teipošanas. Mūsdienās kinezioloģisko teipošanu izmanto plašam ārstēšanas klāstam, piemēram, sāpju mazināšanai, pietūkuma noņemšanai, priekš muskuļu un saišu atbalsta, sporta traumām, utt.

Kinezioloģiskais teips vai saīsinājumā – kinezio teips, tiek izmantots kā daļa no terapētiskās metodes. To izmanto plaša profila rehabilitācijas speciālisti tādās nozarēs, kā pediatrija, ortopēdija, neiroloģija, fizioterapija, rehabilitācija. Kinezioloģisko teipošanu ir iecienījuši arī sportisti.

Pēc teorijas – kinezioloģiskais teips darbojas, paceļot ādas epidermu, ļaujot asinīm vieglāk plūst uz ievainoto vietu, uzlabojot asinsriti un samazinot iekaisumu un sāpes, sniedzot atbalstu muskuļiem, saitēm, locītavām un fascijai. Taču zinātniskie pētījumi nav uzrādījuši nekādus nozīmīgus ieguvumus no kinezioloģiskās teipošanas. Bet tādā pašā situācijā atrodas arī daudzas citas koservatīvās ārstniecības metodes. 

Sportā, kur katrs sportists meklē papildus veidus kā ātrāk atjaunoties, uzlabot savu sniegumu vai pagarināt savu karjeru, kinezioloģiskā teipošana ir lieliska opcija. Tā ir konservatīva ārstēšana – ne tabletes vai injekcijas veidā. Un pat tad, ja teipošanas fizioloģiskā iedarbība ir ierobežota, tā noteikti dod papildus psiholoģisko stimulu un tas var kļūt par noteicošo. Kinezioloģiskās teipošana popularitāte turpina augt, un daudzi, kas to izmanto ikdienas aktvitātēs, piemēram skriešanai, apgalvo, ka teipošana tiešām palīdz. Pat tādi faktori, kā kinezioloģiskā teipa krāsa, materiāls, un pielietojums var ietekmēt tā uztverto efektivitāti.

Kinezioloģisko teipu var izmantot visdažādākajām terapijas metodēm. Piemēram, 2022. gada Pekinas ziemas olimpiskajās spēlēs pasaule ieraudzīja jaunu pielietojuma veidu kinezioloģiskajam teipam. Tā bija teipa uzklāšana uz sejas, lai aizsargātu ādu no aukstuma un vēja. Slēpotāji un daži citi sportisti bija atraduši jaunu veidu, kā pasargāt savu sejas ādu no skarbajiem laikapstākļiem — uzliekot kinezioloģisko teipu pāri degunam un vaigiem.

Kinesioloģiskie teipi, olimpiskās spēles

Zelta medaļas ieguvēja zviedriete Džona Sandlinga (pa labi) un sudraba medaļas ieguvēja zviedriete Maja Dālkvista (Maja Dalkvista) pa kreisi. Abas ar teipu uz sejas pēc medaļu iegūšanas 2022. gada Pekinas olimpiskajās spēlēs.

Avots: NBC New York.

Kā izvēlēties pareizo kinezioloģisko teipu?

Ja Jums ir svarīgs rezultāts, tad svarīgi ir lietot augstas kvalitātes kinezioloģisko teipu. Zemākas kvalitātes teipos bieži vien tiek izmantotas mazāk kvalitatīvas līmvielas, kas liek teipam ātri atdalīties no ādas. Lai novērstu ādas kairinājumu, ir vērts ieguldīt kvalitatīvā produktā ar hipoalerģisku līmi. Pat ja ir ļoti jutīga āda, ir pieejami teipi īpaši jutīgam ādas tipam, piemēram, Tape Gentle.

Katra cilvēka āda ir tikpat daudzveidīga kā katra cilvēka prasības: sportistiem, kuri daudz svīst un dinamiski kustās, cilvēkiem ar jutīgu ādu, gados vecākiem pacientiem vai maziem bērniem, pacientiem pēc operācijas  – katram ir atšķirīgas prasības. Tāpēc arī īstais teips ir jāizvēlas individuāli pēc Jūsu prasībām. Fiziopreces.lv mēs piedāvājam iegādāties 3 zīmolu kinezioloģiskos teipus: K-Active, Kinesio Tex un Curetape. Katrs zīmols arī piedāvā atškirīgus kinezioloģisko teipu variantus, piemēram, teipu sportistiem ar augstāku līmes efektivitāti, parasto klasisko teipu, kā arī teipu jutīgam ādas tipam. 

Šajā video Jūs varat redzēt ar ko K-Active zīmola kinezioloģiskie teipi atšķiras pēc līmēs īpašībām. Video ir redzams K-Active Elite (pa kreisi), K-Active Gentle (pa vidu) un K-Active Classic (pa labi).

Arī kinezioloģiskā teipa krāsai ir nozīme – atšķirība bieži vien nav atrodama pašā teipā, bet gan mūsu zemapziņā. Balstoties uz krāsu terapiju jeb hromoterapiju – apkārtējā vidē redzamajām krāsām var būt dziednieciskas īpašības un apkārtējās vides krāsu gamma var ietekmēt cilvēka emocionālo stāvokli. Katrai krāsai ir noteikta frekvence, kuru mūsu smadzenes piešķir krāsu kodam. Atkarībā no frekvences katrai krāsai ir īpašs efekts un tā mūsos izraisa dažādas emocijas. Šīs attiecīgo krāsu īpašības var attiecināt arī uz kinezioloģisko teipu krāsām. Piemēram, sarkanā krāsa aktivizē asinsrites un nervu sistēmas darbību. Sarkano teipu bieži izmanto, kad ir nepieciešamība muskuli ‘’aktivizēt’’. Savukārt, zilā krāsa (jeb aukstā krāsa) labāk palīdz noņemt sāpes vai iekaisumu. Piemēram, dzeltenā krāsa tiek uzskatīta par vistīkamāko krāsu cilvēkam, tā rada laimes un labsajūtas sajūtu.

Ieteicamie produkti

Izdevīgi
Original price was: 15,50 €.Current price is: 14,50 €.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *