Padomi, kā ārstēt Osguda Šlatera slimību

Padomi, kā ārstēt Osguda Šlatera slimību

Sports un fiziskās aktivitātes ir ļoti svarīgas priekš bērnu veselības un izaugsmes. Tomēr ar aktīvu sportu līdz nāk arī dažādas traumas un sāpes. Vecāki savus bērnus bieži ved pie ārstiem un fizioterapeitiem ar sūdzībām par ceļu sāpēm. Lai gan ceļa locītavu sāpju iemesli var būt dažādi, viens no visbiežākajiem sastaptajiem iemesliem ir Osguda Šlatera slimība.

Kas ir Osguda Šlatera slimība?

Osguda Šlatera slimību varētu drīzāk saukt par sindromu, nevis slimību, jo tā sastāv no simptomu kopuma, kas piemeklē fiziski aktīvus bērnus straujas augšanas laikā. Osguda Šlatera slimība rada iekaisumu un sāpes zem ceļa locītavas – ap kaulaino izcilnīti, ko sauc par lielā lielakaula nelīdzenumu (tuberositas tibiae). Parasti sāpes un iekaisums nāk no M. quadriceps cīpslas, kas piestiprinās pie šī kaulainā izcilnīša. Tomēr simptomi var nākt arī no paša kaulu izcilnīša, jeb no tā sekundārā osifikācijas vietas. Šī osifikācijas vieta vēl nav pilnībā sacietējusi cietā kaula struktūrā, tādēļ tā ir mīkstāka un grūtāk panes fiziskas slodzes.

Osguda Šlatera slimība ietekmē fiziski aktīvus bērnus straujas augšanas laikā – brīdī, kad šī kaulainā izcilnīša vieta vēl nav pietiekami pārkaulojusies. Ar lielu daudzumu treniņu un sportisko aktivitāšu, notiek atkārtotas, ilgstošas un spēcīgas kvadricepsa muskulis kontrakcijas (M. quadriceps). Tas ir īpaši izteikti tādos sporta veidos, kā futbols, basketbols, utt. Tā rezultātā sekundārā augšanas plātne zem šī kaulu izcilnīša var iekaist un var parādīties sāpes, kas kļūst sliktākas ar fiziskām slodzēm.

Padomi, kā ārstēt Osguda Šlatera slimību

Kam var būt diagnosticēta Osguda Šlatera slimība?

Kā jau minējām – Osguda Šlatera slimība var parādīties fiziski aktīviem bērniem straujas augšanas laikā. Parasti tā ietekmē 11-16 gadus vecus bērnus, atkarībā no straujas augšanas laika. Parasti, kad sekundārā augšanas plātne pārvēršas cietā kaulā, sāpes un iekaisums izzūd. Atsevišķos, nopietnākos gadījumos šis kaula izcilnītis var palikt nedaudz lielāks, tomēr tas nekādi neietekmēs Jūsu dzīves kvalitāti.

Vai var ārstēt Osguda Šlatera slimību?

Ir dažādas metodes, kā var mazināt sāpes un iekaisumu (un nepadarīt problēmu vēl nopietnāku). Vissvarīgāk pie Osguda Šlatera slimības ārstēšanas ir pārdomāt un mainīt fizisko aktivitāšu daudzumu, jo tas ir pats galvenais šīs slimības izraisītājs – pārlieku liela slodze uz kvadricepsa muskuli. Tas gan nenozīmē, ka fiziskās aktivitātes ir jāpārtrauc pilnībā. Ir svarīgi samazināt aktivitātes un kustības, kas pārlieku slogo šo muskuli. Jūsu bērns noteikti varēs vislabāk pateikt pie kādām kustībām parasti rodas sāpes. Sāpes parasti var būt jūtamas pie skriešanas, lekšanas, tupšanās, sišanas pa bumbu, utt. Šīs kustības uz kādu laiku ir nepieciešams mazināt vai pilnībā izslēgt – līdz simptomi mazinās.

Nevēlamās fiziskās aktivitātes šajā laikā var aizvietot ar ko citu. Fizioterapeits noteikti varēs ieteikt daudz un dažādu drošu vingrinājumu, piemēram stiepšanās vingrinājumus un muguras nostiprinošos vingrinājumus.

Lai mazinātu sāpes un iekaisumu, ir vēlams likt aukstumu uz sāpošās vietas. Droši var izmantot ledu vai aukstuma gēla pakas, kuras var izmantot 2-3 reizes dienā, turot vietā 15-20 minūtes. Lieliski palīdzēt var arī ledus kubiciņa masāža – viss, kas ir nepieciešams ir 1 vai 2 ledus kubiciņi. Tos var viegli turēt apkārt šim sāpošajam un iekaisušajam kaulu izcilnītim, un viegli veikt ledus kubiciņa kustības.

Papildus šīm metodēm var izmantot arī kinezioloģisko teipošanu un patellāro ortozi. Gan kinezioloģiskā teipošana, gan patellārā ortoze var palīdzēt radīt spiedienu uz sāpošo saiti un mazināt ikdienā radīto slodzi.

Ieteicamie produkti

Ortozes un kompresijas apģērbs

Patelārās saites ortoze (Šlātera saite)

19,90 

Aukstuma/karstuma pakas

NAQI Aukstuma/karstuma paka 27×13 cm

11,90 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *