Ķermeņa masas indeksa kalkulators

Ķermeņa masas indeksa kalkulators

Ķermeņa masas indekss (angliski ‘’Body mass index’’ vai ‘’BMI’’) ir bieži lietota metode liekā svara noteikšanai. Ķermeņa masas indeksu izmanto, lai novērtētu vai cilvēkam ir vai nav liekais svars. Tā ir ļoti viegli lietojama un aprēķināma metode. Lai aprēķinātu ķermeņa masas indeksu, ir jāzina personas svars un auguma garums. Ķermeņa masas indeksa formula ir sekojoša: svars (kg) : augums (m)2.

Piemēram, ja personas augums ir 1,82m un svars 75kg, tad ķermeņa masas indeksa aprēķina formula izskatīsies šādi: 75 : (1,82)2 = 75 : 3,3124 = 22,64

Your BMI is

Tomēr ķermeņa masas indeksa aprēķins ne vienmēr uzrāda precīzu personas vispārējās veselības stāvokli. Gan nepietiekams, gan arī liekais ķermeņa svars korelē ar dažādu veselības problēmu risku. Tāpēc ir svarīgi pievērst uzmanību ķermeņa svaram un arī ķermeņa masas indeksam.

Ķermeņa masas indekss ne vienmēr uzrāda precīzu un pietiekamu informāciju par personas veselības stāvokli, jo aprēķinā tiek ņemti vienīgi 2 faktori – svars un auguma garums. Ķermeņa masas indeksa aprēķinā netiek ņemti tādi faktori, kā, piemēram, cik daudz no šī svara ir no ūdens, taukiem vai muskuļiem. Tas arī neietver citus faktorus, kā piemēram, fizisko aktivitāšu līmeni, dzīvesveidu, dzimumu, rases piederību, utt.

Piemēram, sportistiem parasti ir augstāks procentuālais muskuļu masas sastāvs. Tomēr sportista un parasta cilvēka ķermeņa masas indeksi var būt vienādi. Daudzos sporta veidos ir nepieciešams liels spēks, piemēram, svarcelšanā, boksā, springtā vai amerikāņu futbolā. Šādos sporta veidos parasti ir lielāka muskuļu masa, nekā sporta veidos, kas ir balstīti uz izturību. Tādējādi arī sportistu ķermeņa masas indekss var būt samērā augstāks.

Izmantojot, ķermeņa masas indeksu, personas KMI var uzrādīties kā normāls. Tomēr, ja personas ķermeņa tauku procents ir augsts, tas var tomēr norādīt uz dažādiem veselības problēmu riskiem. Tādējādi ķermeņa masas indekss var dot neprecīzu informāciju.

Kādas metodes vēl var izmantot?

Veselīga vidukļa un vidukļa-gurnu attiecības mērījumi

Izmērot vidukļa apkārtmēru, var novērtēt vai liekais svars tiek uzkrāts ap vidukli. Tauku masa ap vidukli bieži vien var norādīt uz dažādu saslimšanu riskiem, piemēram, sirds un asinsvadu slimībām vai diabētu.

Vīriešiem un sievietēm veselīga vidukļa apkārtmēra rādījumi atšķiras.

Vīriešiem rādījumi ir sekojoši:

  • Zem 94cm – zems risks
  • 94-102cm – augsts risks
  • Virs 102cm – ļoti augsts risks

Sievietēm rādījumi ir sekojoši:

  • Zem 80cm – zems risks
  • 80-88cm – augsts risks
  • Virs 88cm – ļoti augsts risks

Lai gan ķermeņa masas indekss, vidukļa un gurnu mērījumi sniedz informāciju par liekā svara aprēķinu. Šie mērījumi tomēr precīzi nespēj uzrādīt ķermeņa tauku līmenis, kas ir nopietns riska faktors dažādām veselības problēmām. Lai precīzi noteikti ķermeņa tauku līmeni, var veikt profesionālus testus ārstniecības iestādēs, piemēram, veicot medicīnisko ķermeņa sastāva analīzi vai zemūdens svēršanas metodes.

Ķermeņa masas indeksa tabula

Ķermeņa masas indekss Svara status
Zem 18,5 Nepietiekama ķermeņa masa
18,5 – 24,9 Normāla ķermeņa masa
25,0 – 29,9 Lieka ķermeņa masa
30,0 – 34,9 1. Līmeņa aptaukošanās
35,0 – 39,9 2. Līmeņa aptaukošanās
Virs 40,0 3. Līmeņa aptaukošanās

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *